Оценка на мъжкия инфертилитет
- Консултация с андролог
Консултацията ще протече с щателно снемане на анамнеза и изключване на най-честите причини за мъжкия инфертилитет. Нашите специалисти ще назначат необходимия набор от изследвания, които трябва да извършите като спазите необходимите условия.
- Спермален анализ
Спермалният анализ оценява броя, подвижността и морфологията на сперматозоидите, тъй като тези показатели прогнозират настъпването на бременност по естествен път. Комплексната оценка на еякулата включва и определяне на физикохимични показатели като време на втечняване, обем, pH, вискозитет, наличие на агрегати, аглутинати, както и незрели клетки на сперматогенезата и левкоцити.
Подвижността на сперматозоидте включва оценка на бързо прогресивно подвижните сперматозоиди, които срещате във вашите спермограми като гр.а, и бавно прогресивно подвижни сперматозоиди – гр.b. Световната здравна организация препоръчва оценката на спермалните показтели да се извърши в диапазона между 3-5 дни полово въздържание. По-продължителното полово въздържание може да доведе до спад в подвижността, предвид стареенето на сперматозоидите в мъжкия репродуктивен тракт.
Семенната течност следва да се отдели в апирогенен контейнер, като първата порция е най-богата на сперматозоиди. Важно е да се знае, че анализът на спермата не е окончателно изседване в диагностиката на мъжкия инфертилитет, както и не може да даде пълна информация за фертилизационния потенциал на един мъж. Морфологията на сперматозоидите може да бъде оценена по стриктни или нестриктните критерии, в зависимост от лабораторната практика. Границите за нормалните спермални показатели варират в широк диапазон, поради което СЗО приема норми за съответните показатели.
Нормални стойности на спермалните показатели според СЗО от 2010 г.
– Допълнителни изследвания извън рутинния семенен анализ
– Оценка на оксидативния стрес чрез системата MiOXSYS – Виж повече
– Хормонални изследвания
Включват кръвни тестове за оценка на вашия хормонален статус – FSH, LH, тестостерон, инхибин Б, пролактин и др. Ниските нива на тестостерон могат да нарушат спермалните Ви показатели. Хормоналните Ви изледвания ще бъдат назначени по преценка на Вашия андролог.
- Оценка на ДНК фрагментациония индекс (SDI – тест)
Спермалната ДНК структурно се различава от ДНК на другите клетки в човешкия организъм, поради липсата на механизъм за поправка при настъпило увреждане. Много често спонтанните аборти и непостигането на бременност в една двойка се дължат на повишена фрагментация на спермалната ДНК. Повишената фрагментация може да бъде следствие от варикоцеле, прекомерна употреба на алкохол, тютюнопушене и различни заболявания. Важно е да се знае, че нормалната спермограма не изключва повишена фрагментация на спермалната ДНК .
Флоуцитометричният анализ, базиращ се на метахроматичните свойства на акридин оранж, се счита от Световната здравна организация за един от най-надеждните и точни методи. В МЦ КИРМ – Плевен и Пловдив флоуцитометричният анализ (SDI – тест) е въведен успешно и се прилага от 15 години.
– Биохимичен анализ на еякулат при мъже с азооспермия
- Неутрална α 1-4 глюкозидаза
Оценката на ензима α 1-4 глюкозидаза спада към бихимичния анализ на еякулата.
Особено приложим при мъже с азооспермия. Когато азооспермията е в комплекс с ниски нива на α–глюкозидаза и фруктоза, се касае за вродена липса на семепроводи и семенни мехурчета.
- Фруктоза
Фруктозата в еякулата отразява секреторната функция на семенните мехурчета. Семенните нива на фруктоза подпомагат диагностиката и лечението на мъжкото безплодие, особено в случаите на обструктивна азооспермия. Ниските нива на фруктоза в еякулат са индикация за запушване на еякулаторния канал, за частична ретроградна еякулация и др.
– НВА тест
Свързването на сперматозоидите към хиалуронова киселина (ХК) е индикатор за способнастта им да доведат до развитието на нормална и успешна бременност. Множество проучвания потвърждават факта, че способността за свързване на хиалуронан е важен индикатор за качеството и зрелостта на сперматозоидите. Установено е, че свързването на сперматозоидите за хиалуронана, обвиващ яйцеклетката, е естествен механизъм на селекция на зрели сперматозоиди по време на естественото зачеване.
– Инфекциозни причинители (Лаборатория по микробиология и вирусология)
– Генетични излседвания
- Кариотип
Открива хромозомни аномалии, които могат да са свързани с мъжкия инфертилитет
- Микроделеция на Y-хромозома
При около 10% от инфертилните мъже се наблюдава липсващ сегмент в мъжката полова хромозма, така наречената Y хромозома. Има три региона в Y хромозомата, където обикновено се случват тези отпадания на генетичен материал: AZFa, AZFb и AZFc. Изследването дава информация на клинициста – особено в случаите на пълна липса на сперматозоиди в еякулата, дали да се направи процедура по извличане на сперматозоиди от тестиса, за да се използват в инвитро процедура.
Клиницистите препоръчват генетични изследвания при мъже с концентрация на сперматозоидите под 5 млн./мл, както и при азооспермия.
- Антиспермални антитела
Антиспермалните антитела се появяват в семенната течност, когато кръвно-тестисната бариера бъде нарушена. Наличието им може да доведе до намалена прогресивна подвижност и да предизвикат така наречения имунологичен ифертилитет. При положителни антиспермални антитела е необходима консултация с имунолог.