Д-р Ния Атанасова – Кузманова е родена в София, но израства в Пловдив, който смята за своя град. Професионалния си път избира още като дете. Завършва медицина през 2016 г. в Пловдивския медицински университет, а през 2015 г. е на стаж в АГ отделение към Landesklinikum Moedling във Виена, Австрия. Практикува в няколко лечебни заведения в град Пловдив. През 2023 г. придобива специалност “Акушерство и гинекология”.

Има завършени Курсове по ултразвукова диагностика в акушерството и гинекологията, Курс по колпоскопия и деструктивно лечение на преканцерозите на маточната шийка и Курс по оперативни техники в гинекологията към СБАЛАГ “Майчин дом”.

Автор е на множество научни публикации за Българското дружество по акушерство и гинекология, в което членува. Част е и от Българския лекарски съюз.

От 2025 г. д-р Ния Атанасова се присъедини към екипа на МЦ КИРМ “Св. Елисавета” – Пловдив.

Д-р Атанасова, как избрахте акушерството и гинекологията за свой професионален път?

Избрах акушерството и гинекологията по време на клиничните стажове след 3-ти курс. Някак си се влюбих веднага в тази специалност. А и, като се замисля, това е единствената специалност, при която освен за проблеми, хората се допитват до нас за нещо хубаво, позитивно – установяване на бременност, раждане на дете.

Вие сте жена. Това плюс ли е във Вашата професия? Има разлика между мъж акушер-гинеколог и жена акушер-гинеколог, струва ми се. Може би мотивите на единия и на другия пол да изберат това поприще са различни?

Мъжете са невероятни специалисти. Те подхождат изключително логично, много систематично в терапията, докато ние сме по-емпатични. Аз, като жена, мога да предусетя вълненията на пациентките и да ги предвидя, да ги предупредя за нещо, което знам, че мен, като жена, би ме притеснило или би ми направило впечатление. В това са различията, иначе медицината е еднаква за всички.

Тук обаче идва и друг момент. Много жени избират на първо място да правят кариера и отлагат майчинството. Актуално ли е още това? Възрастта за раждане на първо дете сякаш доста се измести?

Не само, че е актуално, но и е реалност в момента. Все повече жени избират да отложат майчинството за по-късен етап в живота си. Посвещават се на учене, кариера, пътуване. Но и много от тях се страхуват от тази важна промяна, от неизбежното изместване на личния и семеен фокус към детето. Отношение имат и динамиката на съвременния живот, стресът, липсата на ангажираност и адекватни мерки от страна на държавата за повишаване на раждаемостта и подпомагане на младите семейства.

И този факт като плюс, или като минус можем да го оценим?

По-скоро е минус, тъй като тези бременности са свързани с по-големи рискове. Процентът на усложнени бременности е по-голям, процентът на стерилитет и инфертилитет е по-голям, т.е. шансовете за забременяване и за безпроблемно износване намаляват с годините. Освен това се трупа патология, която не е свързана с акушерството и гинекологията, но усложнява общата картина – сърдечно-съдови заболявания, артериална хипертония, диабет и т.н.

За съжаление, зачестяват случаите и на рак на шийката на матката при много млади момичета, което е изключително голям проблем. Както знаем, карциномът на маточната шийка се причинява от човешкия папиломен вирус (HPV). Българите не са достатъчно информирани какво точно представлява този вирус, как се предава, дали се лекува, или не. Аз лично се опитвам да водя информационна кампания сред моите пациенти за HPV и за карцинома на маточната шийка. Активно обръщам внимания на жените относно техните дъщери, синове и внуци, отделям поне 15-20 минути, когато искам да засегнем тази тема.

Има ли препоръчителна възраст, при която да се поставят тези ваксини?

Ваксините вече се поставят и на възрастни, докато доскоро се поставяха само на деца. В България в момента ваксината е безплатна за момичетата между 10 и 14 години и за момчета между 10 и 13 години. Общопрактикуващите лекари водят кампанията, при тях се поръчва и поставя на децата, като процесът е аналогичен на всяка друга ваксина. За всички останали ваксината се заплаща.

Но за да са наясно със здравословното си състояние жените, е важно да си правят редовно цитонамазки, нали така?

Да, така е. И другото важно, което хората може би не знаят, е, че от януари 2024 г. изследването за HPV е по Здравна каса, докато преди се заплащаше от пациента.

Тоест как да процедират пациентите?

Могат да се обърнат към акушер-гинеколога си, който да назначи изследването и да вземе пробата.

Това е важна информация, която трябва да се знае. През какъв период е добре да се правят цитонамазки?

Хубаво е профилактичният гинекологичен преглед да се прави ежегодно и той да включва и цитонамазка.

За съжаление, Министерството на здравеопазването не води мащабна информационна кампания по тази тема, както би трябвало. Нужно е в училищата да се разпространява целенасочено тази инфорамция.

Ние, акушер-гинеколозите, сме тези, които решаваме дали да водим, или не кампанията. Добре е да се говори повече за това в училище, да се популяризира медийно. Ваксината е Gardasil 9, одобрена е чрез множество глобални проучвания и ефикасността и безопасността й са доказани. Ако следваме световния пример – този на страни като Австралия, Финландия и др., които започнаха плана за ваксинация срещу HPV през 2006 г., шансът да ограничим и елиминираме това толкова социалнозначимо заболяване е голям!

Предполагам, че ефектът от поднесената достъпно информация е много добър и все повече хора предприемат нужните действия.

О, определено. Когато се разясни и се отговори на всички възникнали въпроси и се отхвърлят неоснователните притеснения, пациентът е заинтригуван и започва да се замисля.

Имате задълбочени интереси и в сферата на репродуктивната медицина. Кога възникнаха те?

Интересите ми по отношение на репродуктивната медицина са във връзка със зачестилите случаи на хора с проблеми, които идват в кабинета. Все повече стават пациентките със спонтанни аборти без ясна причина, или с невъзможност за забременяване. Задаваха ми въпроси, на които не можех да отговоря преди време и ги насочвах към репродуктивни специалисти. Но това пък ме провокира да подобря квалификацията си в тази насока, за да съм адекватна и полезна. Много лесно и приятно е да се работи в един такъв стикован екип, какъвто е този на МЦ КИРМ “Св. Елисавета”. Тук комуникацията е лесна, пациентът е поставен в центъра и може да е сигурен, че ще бъде консултиран всестранно. Начинът на работа и професионализмът на екипа са изключително вдъхновение за мен. Истината е, че ако искаш да си успешен, трябва да се обградиш с успешни хора. И действително е вдъхновяващо да се върши работата, както трябва, да идват идеи, да се прилагат и да има чудесни резултати и много доволни пациенти.   

МЦ КИРМ "Св. Елисавета" - Пловдив